Trendy w e-learningu na 2015 rok

Na początku roku zazwyczaj podsumowuje się ten poprzedni, ale my wybiegamy tym razem w przyszłość. Na jakie trendy w e-learningu warto zwrócić uwagę w 2015 roku?

Poniżej zamieszczamy infografikę z bloga https://blog.talentlms.com/. Według jej autorów, najważniejsze trendy w e-learningu to:

 • Rozwój „big data”. Nowoczesne platformy e-learningowe dostarczają i będą dostarczały coraz większej ilości danych. Warto wykorzystać ten trend, aby obserwować zachowania użytkowników platform i analizować skuteczność kursów
 • Gamifikacja / grywalizacja. Pod tym pojęciem kryje się stosowanie mechanizmów typowych dla gier (głównie komputerowych) w kursach e-learningowych. Zaangażowanie uczestnika w rozwiązywanie zadań sprawia, że zapamiętuje nawet 90% informacji z kursu.
 • My stosujemy już grywalizację w naszych kursach e-learningowych. Poczytaj o naszych kursach-grach tutaj: https://learnup.pl/oferta/dedykowane-kursy-e-learningowe/gra/
 • Personalizacja. Jednym z trendów w 2015 roku będzie coraz bardziej precyzyjne dostosowywanie instrukcji i form prezentowania treści w kursach e-learningowych, a także umożliwianie uczestnikom wybieranie własnej ścieżki rozwoju.
 • M-learning. W marketingu i e-commerce już od kilku lat zapowiada się, że kolejny rok będzie rokiem mobile. Faktem jest, że korzystanie ze smartfonów to trend, któremu nie sposób zaprzeczyć. Tak będzie również w e-learningu, gdzie kursy na tablety i smartfony będą umożliwiały łatwy dostęp do wiedzy wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.
 • Skupienie na zwrocie z inwestycji. Mimo że liczenie ROI (Return on Investment) w przypadku szkoleń może być skomplikowane, znaczenie tego wskaźnika będzie rosło.
 • API. Application Programming Interface to – mówiąc najprościej – sposób, w jaki komunikują się ze sobą aplikacje. Przykładami API w e-learningu są SCORM i Tin Can.
 • Automatyzacja. Coraz częściej będą pojawiać się rozwiązania umożliwiające automatyczne tworzenie zawartości, np. generowanie testów i ćwiczeń z treści kursu.
 • „Augmented learning”. W e-learningu będą pojawiały się takie narzędzia, jak kody QR, Oculus Rift (okulary 3D), GPS, Apple Watch czy Google Glass.
 • Kursy typu MOOC. To otwarte kursy dla dużej liczby użytkowników, początkowo wykorzystywane przez uniwersytety, ale coraz częściej pojawiające się w ofercie firm. Przykłady wykorzystania takich kursów to szkolenie dużych grup pracowników, szkolenie kandydatów oraz dzielenie się wiedzą z klientami.
 • Rozwój LMS-ów w „chmurze”. Wbrew pojawiającym się prognozom „śmierci” LMS, systemy te będą nadal się rozwijały. Największy wzrost odnotują LMS-y dostępne w „chmurze”.
trendy w e-learningu na 2015 rok
Courtesy of: TalentLMS

Interesujesz się e-learningiem? Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://learnup.pl/category/artykuly/

 

BACK