Kalendarz szkoleń e-learningowych – część 4

Jak stworzyć kalendarz szkoleń e-learningowych

Część 4

Narzędzia, które ułatwią Ci pracę

Na koniec przedstawiamy kilka przydatnych narzędzi, za pomocą których można stworzyć i prowadzić kalendarz szkoleń. Dobra informacja – większość z nich jest darmowa. I kolejna – niektóre z nich większość z nas ma już w swoim komputerze.

Podstawowym narzędziem może być kalendarz w programie pocztowym Outlook. Aby go wypróbować, wystarczy przełączyć się z widoku poczty do widoku kalendarza. W tym narzędziu można tworzyć nowe spotkania i zapraszać na nie uczestników. Program Outlook automatycznie wyśle do nich maile i przypomnienia, dzięki czemu pracownicy dowiedzą się z wyprzedzeniem o kursie. Kalendarz można opublikować online – wówczas będą miały do niego dostęp także inne osoby.

Kalendarz Google to narzędzie, które przyda się zwłaszcza osobom, które pracują w większych firmach i komunikują się z innymi przez internet. Kalendarz jest dostępny online, więc może z niego korzystać dowolna liczba osób, w każdym miejscu. Podobnie jak w Outlooku, w Kalendarzu Google podczas tworzenia wydarzeń można zapraszać na nie uczestników, którzy zostaną powiadomieni mailowo. Osoba tworząca wydarzenie może też ustawiać przypomnienia w formie maili lub pop-up’ów wyświetlanych na komputerze uczestnika. Korzystanie z Kalendarza Google jest bezpłatne – wystarczy jedynie posiadać konto w Google.

Do stworzenia harmonogramu może przydać się także Excel. Arkusz kalkulacyjny możesz podzielić na miesiące lub tygodnie, a także grupy docelowe kursów e-learningowych. Już na wstępie w kalendarzu w Excelu warto zapisać ważne dla firmy święta i wydarzenia i dopasować do nich tematy szkoleń. Jeśli brakuje Ci czasu lub pomysłu, by stworzyć taki kalendarz, skorzystaj z naszego. Kliknij, aby pobrać Kalendarz szkoleń e-learningowych.

kalendarz szkoleń e-learningowych

Alternatywą dla harmonogramów szkoleń w Excelu jest kalendarz w formie graficznej. Ten sposób wizualizowania planu szkoleń może spodobać się osobom, które myślą wizualnie (tzw. Visual Thinkerzy). Zaletą rozwiązania jest fakt, że całoroczny plan mieści się na 1 stronie A4 i jeden rzut oka wystarczy, by zapoznać się harmonogramem szkoleń na 12 miesięcy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka takich szablonów. Kliknij, aby pobrać prezentację Power Point z szablonami.

 

Jeśli ogólnodostępne narzędzia są dla Ciebie niewystarczające, możesz sięgnąć po bardziej zaawansowane, dedykowane rozwiązania. Aby ułatwić koordynatorom, kierownikom i trenerom planowanie szkoleń, stworzyliśmy program Train App. W programie możesz przechowywać informacje o terminach, miejscach, tematach, uczestnikach szkoleń, koordynować budżet szkoleniowy oraz analizować wyniki ankiet. Możesz także tworzyć plany szkoleniowe dla wybranych grup pracowników – wszystkie szkolenia będą dla Ciebie widoczne w formie przejrzystej listy. Więcej na temat programu dowiesz się tutaj.

Artykuł jest częścią serii poświęconej planowaniu szkoleń e-learningowych. Kliknij, aby przeczytać pozostałe części:

BACK